Jak se vyrábí tvrzené sklo pro mobilní telefony?

Každý z vás již minimálně slyšel o tvrzeném mobilním skle, které chrání displej smartphonu před rozbitím pádem, nárazem, či poškrábáním například klíči. Jistě víte, jak je jednoduché při dnešních rozměrech smartphonů si dát do jedné kapsy jak oblíbeného elektronického pomocníka, ale také klíče, a právě na tyto případy je výhoda mít naše tvrzené sklo, aby nedošlo k újmě na samotném displeji. Ovšem málo kdo ví, jak toto tvrzené sklo vzniká a z čeho se skládá. To vám dnes obecně popíši v tomto článku.

Tvrzené sklo pro smartphony je vlastně další sklo navíc, podobné, jako bezpečnostní sklo ve výlohách obchodů. Hlavní podstatou výroby tvrzených skel pro smartphony je kalení, kdy dochází v ohřátí skla na teplotu převyšující 600  ͦC. Při dosažení této teploty dochází k prudkému ochlazení skla a to vysokotlakým vzduchem, ovšem pouze na povrchu. Ve vnitřku je tvrzené sklo stále teplé a díky tomu vzniká vnitřní tažné pnutí, které způsobuje tlakové napětí na povrchu. Díky těmto procesům má vzniklé sklo jedinečnou pevnost v ohybu, proti nárazům, apod. a to je právě důvod, proč si kupujete tvrzená skla pro své mobilní telefony. Bezpečnost v případě rozbití také jistě oceníte a ta spočívá v tom, že při deformaci skla se sklo rozpadne na neostré střípky a vy se tak nemůžete o úlomky poranit, což je hodně důležité u menších dětí.

P1030281

Čirost tvrzeného mobilního skla zaručuje výborné ovládací schopnosti dotykových prvků, takže gesta fungují stejně tak, jako kdybyste ochranné tvrzené sklo na mobilním telefonu neměli. Nezní to tak složitě, že? I když to tak vypadá, tak roky vývoje jsou zde jasně znát a díky tomu se nemusíme bát, že váš smartphone v nehostinném prostředí dojde k úhoně.

 

Autor: Jan Kříž

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.